Zero waste w mojej garderobie

1

Konsumpcjonizm przestał być modny. Plastikowe butelki i rurki, zakupy w sieciówkach, bo ‘było tanio’, wyrzucanie produktów, które można ponownie wykorzystać  – świadomi złej sytuacji środowiska naturalnego, zaczęliśmy postępować według idei zero waste. I bardzo dobrze – ekologiczne nawyki warto rozwijać i wprowadzać w każdą sferę naszego życia: podróżowania, gotowania, kupowania ubrań czy organizowania własnej szafy. Nie słuchajmy tych, którzy mówią, że ‘działanie jednostki nic nie zmienia’. Zmienią. I warto takie, mikroskopijne w skali świata kroki, podejmować w swoim codziennym działaniu, zakupach, w domu czy organizując garderobę.

Czym jest zero waste?

Zero waste to idea, która zakłada generowanie jak najmniejszej ilości odpadów, jednocześnie, w jak najmniejszym stopniu, szkodząc przyrodzie. Jest to świadomy styl życia, w którym dokładnie przyglądamy się temu, co kupujemy, a co zużywamy; i ograniczamy nabywanych produktów – jedzenia, ubrań, elektroniki i wszystkiego innego, do takich, których naprawdę potrzebujemy. Ruch zakłada także segregację śmieci oraz ponowne wykorzystywanie, tego co już mamy; używanie wielokrotnie opakowań, butelek, reklamówek; przekazywanie niepotrzebnych nam zabawek, mebli czy ubrań rodzinie, znajomym, osobom potrzebującym.

Zero waste – podstawowe zasady

W ramach ruchu zero waste wyróżniono 5 zasad, nazywanych eRek, którymi należy się kierować:

 • Refuse – odmawiaj ulotek, jednorazowych torebek i opakowań oraz produktów wykorzystanych ze szkodą dla środowiska
 • Reduce – ograniczaj – kupuj i posiadaj tylko to, co niezbędne
 • Reuse – używaj ponownie wszystkiego, co możliwe
 • Recycle – segreguj i wyrzucaj do odpowiednich koszy na odpady
 • Rot – kompostuj odpadki organiczne

Nie musimy wypełniać wszystkich zasad w każdej sferze naszego życia, żeby móc być zero waste. Wybierzmy na początek kilka zasad i wyróbmy parę nawyków, a z czasem kolejne ekologiczne działania przyjdą nam naturalnie.

Jak kupować ubrania w zgodzie z zero waste?

Kupowanie ubrań w zgodzie z zero waste nie jest trudne, przeciwnie – taka organizacja szafy powinna sprawić nam frajdę i przyjemność. Przedstawiamy kilka metod na świadome zakupy:

 • Poznaj swoją szafę. Dokładnie przeanalizuj, co posiadasz w swojej szafie. Ubrania możesz podzielić na dwa stosy: te które założyłaś w przeciągu ostatniego roku i te, których od tego czasu nie miałaś na sobie.
 • Nie wyrzucaj tego, czego nie nosisz. Pomyśl, co możesz zrobić z ubraniami. Podziel je na te do przerobienia, te do oddania przyjaciółce, młodszej kuzynce, ubogiej sąsiadce.
 • Uporządkuj to, co zostało. Obejrzyj, jakie ubrania nosisz często, jakie rzadziej. W czym czujesz się dobrze, w czym nie do końca. Co będzie Ci na pewno potrzebne w tym sezonie, co nie.
 • Kupuj zgodnie z tym, co ustaliłaś. Po takich porządkach szafy będziesz wiedziała, co naprawdę jest Ci potrzebne, a co okazało się zbędnym wydatkiem.
 • Kupuj świadomie. W miarę możliwości decyduj się na ubrania od mniejszych producentów, lokalnych i tych, którzy ograniczają negatywny wpływ procesów produkcji swoich produktów na środowisko
 • Kupuj dobrą jakość. Wybierz jeden droższy sweter, na przykład bawełniany niż dwa sztuczne w tej samej cenie. Taki sweter będzie Ci służył dłużej i lepiej niż tańsze, najczęściej poliestrowe produkty
 • Kupuj z drugiej ręki. W second handach – stacjonarnych i online, można znaleźć prawdziwe perełki w dużo lepszej jakości niż te dostępne w sklepach.

Jeśli zdecydujesz się postępować zgodnie z zasadami zero waste, podejdź do tego na spokojnie – nie narzucaj sobie całkowitego przestawienia się na nowy tryb od razu. Daj sobie czas, popełniaj błędy, wyciągaj wnioski i własną naukę, jak ubierać się i żyć w zgodzie z zero waste.

Komentarze są wyłączone dla tej strony