Depresja – zaburzenie o wielu objawach

0

Złe samopoczucie, rozpacz i stany lękowe to tylko niektóre z wielu innych objawów choroby zwanej depresją. Coraz więcej ludzi na świecie zmaga się z nią od lat. Zachorować można w każdym wieku, niezależnie czy się jest kobietą, czy mężczyzną. Depresja to choroba na tle psychicznym, często jest mylona ze zwykłym pogorszeniem nastroju. Dlatego wielu ludzi ją ignoruje, licząc, że problem sam zniknie. Niestety sama z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że bez pomocy specjalisty, nie ta da się w stu procentach wyleczyć depresji.

Przyczyny depresji

Choroby związane z psychiką ciężko zbadać, gdyż na nie wpływa wiele czynników. Wedle specjalistów można wyróżnić dwa główne czynniki, które wpływają na stany depresyjne. Podłoże biologiczne, do którego zaliczamy:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • zaburzenia neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopamina czy noradrenalina,
  • zaburzenia hormonalne, zwłaszcza kortyzolu odpowiedzialnego za stres. U kobiet dysproporcje estrogenu i testosteronu wśród mężczyzn,
  • nadmierny stres,
  • przyjmowane leki,
  • choroby somatyczne, takie jak tarczyca, zapalenie jelita, astma czy AIDS,
  • wszelkie uzależnienia od alkoholu, czy narkotyków.

Druga grupa to kwestie psychospołeczne, nieodpowiednie wychowanie w rodzinie. Problemy związane z funkcjonowaniem w społeczeństwie.

Dlaczego depresja jest mylona z przygnębieniem?

Pogorszone samopoczucie często jest mylone z depresją, gdyż oba przypadki mają podobne objawy. W pierwszych stadiach depresji człowiek odczuwa wyraźne pogorszenie się nastroju, rozdrażnienie czy przygnębienie. Mimo to nie zawsze takie stany odznaczają to, że dany pacjent ma depresję. To może stwierdzić jedynie specjalista, lekarz rodzinny psycholog lub psychiatra. Sami nie jesteśmy w stanie ze wszystkim sobie poradzić, często w leczeniu stosowane są odpowiednie leki, które dostaniecie jedynie na receptę.

Jak wyleczyć objawy depresji?

Leczenie depresji to długotrwały proces wymaga uzbrojenia się w cierpliwość i chęć współpracy z lekarzem. Najczęściej pacjent ma do wyboru dwa różne typy rekonwalescencji. Pierwszy z nich to farmakologiczny sposób, opierający się na stosowaniu odpowiednich leków, które regulują pracę hormonów i neuroprzekaźników. Druga metoda polega na terapiach z psychologiem lub psychiatrą, podczas których pacjent analizuje swoje emocje i stany. Wyróżnia się 3 główne terapie:

  • interpersonalną,
  • poznawczo-behawioralną,
  • psychodynamiczną.

Lekarz dopasowuje metodę leczenia do każdego pacjenta indywidualnie. Chciałbym zaznaczyć, że depresja jest na tyle złożoną chorobą że wymaga odpowiedniego podejścia do tematu. Jeśli odczuwacie jakiekolwiek pogorszenie nastroju, warto zacząć to obserwować. Zacząć prowadzić dzienniczek z emocjami, jeśli po kilku tygodniach nadal będą przeważały jedynie negatywne emocje i stany lękowe, warto niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. Najczęstszym problemem, który zauważam wśród ludzi, to wstyd wynikający z uczęszczania do psychologa. Wielu z nas boi się przyznać, że ma jakiekolwiek problemy na tle emocjonalnym. Mimo to zachęcam do przezwyciężania wstydu i zadanie o własne zdrowie psychiczne.

Komentarze są wyłączone dla tej strony