Styl preppy – moda amerykańskich studentów

0

Elitarna amerykańska uczelnia, prestiż, konserwatyzm i najwyższa jakość – to elementy, z którymi kojarzy mi się styl preppy. 

Jego nazwa pochodzi od słowa “preparatory”, oznaczającego kursy przygotowawcze na uniwersytety. Przez długi czas miała znaczenie lekko pejoratywne, łączone ze snobizmem, jednak ostatecznie rozpowszechniła się jako neutralne określenie specyficznej, studenckiej elegancji.

Historia powstania stylu preppy

Początków stylu preppy można szukać w latach 30-50. XX wieku, wśród studentów prestiżowych amerykańskich uczelni zrzeszonych w tzw. Ivy Ligue (Ligi Bluszczowej). Jednak z samym określeniem można było się spotkać dopiero w latach 70.; prawdopodobnie po raz pierwszy pojawiło się w powieści Ericha Segala “Love Story“. Wtedy też młodzież zaczęła powszechniej naśladować styl ubierania rówieśników z “wyższych sfer”.

Jednak prawdziwą popularność styl preppy zyskał na początku lat osiemdziesiątych. Wtedy to Lisa Birnbach wydała książkę “Official Preppy Handbook” (“Oficjalny Podręcznik Preppy”), wyśmiewającą “elitarny” styl życia. Paradoksalnie, wielu młodych ludzi potraktowało ją dosłownie w taki sposób, jaki sugeruje tytuł…

Preppy stracił na znaczeniu w latach 90., gdy moda młodzieżowa została zdominowana przez subkultury, podkreślające ubiorem indywidualność i wolność. W ówczesnej rzeczywistości nie było już miejsca na tak konserwatywny sposób ubierania.

Zawartość szafy w stylu preppy

Absolutną podstawą garderoby w stylu preppy jest najwyższa jakość ubrań – szlachetne tkaniny, doskonałe kroje. Tutaj nie ma miejsca na kompromisy, ale również na ostentacyjne pokazywanie marek. 
Ubrania i dodatki mają jak najdłużej służyć i dobrze wyglądać, i nie mają na celu podkreślania zamożności. 

Gdybym miała dobierać zawartość swojej szafy pod kątem stylu preppy, na pewno znalazłyby się w niej:

  • spodnie typu chinos
  • klasyczne koszule
  • proste, kaszmirowe swetry
  • mokasyny
  • wsuwane półbuty
  • koszulki polo
  • klasyczne jeansy
  • cardigany
  • marynarki ze sportowym sznytem

Nie można zapomnieć także o dodatkach. Tutaj również nie ma miejsca na ostentację – delikatne kolczyki z pereł lub z niewielkimi brylantami, łańcuszek na szyi, może subtelny pierścionek…

I oczywiście zegarek – klasyczny i elegancki, ponadczasowy i doskonałej jakości. 

Czym jest liga bluszczowa?

Liga bluszczowa, czyli Ivy League, jest stowarzyszeniem ośmiu elitarnych uczelni z północnego wschodu USA: Cornell, Darthmouth, Harvard, Brown, Yale, Columbia, Princeton i Penn. Jest to jedno ze zgrupowań wchodzących w skład najwyższej klasy rozgrywkowej w międzyuczelnianych zawodach sportowych NCAA. Swoją nazwę wzięło po prostu od bluszczu, kojarzącego się z wiekowymi murami uniwersytetów. Są to najstarsze uczelnie na terenie Stanów Zjednoczonych, przyciągające najzdolniejszych studentów i wykładowców na świecie.

Współcześnie styl preppy w klasycznym wydaniu może wydawać się przesadnie konserwatywny i sztywny. Moim zdaniem jednak pewne jego elementy są warte wykorzystania. Stawianie na jakość, klasyczne, ponadczasowe kroje i unikanie ostentacji są dość uniwersalnymi zasadami, pozwalającymi dobrać strój do praktycznie każdej sytuacji.

Komentarze są wyłączone dla tej strony