Dlaczego pokochałam Crossfit?

0
co to jest crossfit

Jednym z powodów, dla których pokochałam crossfit jest wyjątkowość jego treningów. Zamiast używać ogólnych maszyn do ćwiczeń, które można znaleźć w zwykłych siłowniach, crossfit wykorzystuje bardziej kreatywne sposoby na uzyskanie szybszych i lepszych wyników niż normalne treningi. Ponieważ crossfit nie używa normalnych maszyn, tworzy unikalne i intensywne środowisko treningowe skoncentrowane na ruchu i wzmocnieniu ciała. Można też wykonywać bez większego problemu trening w domu, a efekty, które przynosi są fantastyczne.

Zacznijmy od tego co to jest Crossfit

Crossfit to wytrzymałościowo-siłowy program treningowy. Jego głównym celem jest holistyczny rozwój ogólnej sprawności fizycznej człowieka. Podczas ćwiczeń typu crossfit rozwija się siłę i masę mięśni. Ćwiczenia wykonuje się w sposób bardzo intensywny, bez przerwy. W crossfit łączy się ćwiczenia z podnoszeniem ciężarów oraz wykorzystujące sprawność atletyczną. Ten plan treningowy wymyślił Amerykanin Greg Glassman, który wdrożył program ten w trening policji w Kalifornii. Wtedy właśnie powstał termin crossfit, było to w 2001 roku. Dalej został wdrożony również jako trening przygotowawczy marines, strażaków i żołnierzy amerykańskich. Ze względu na dobre wyniki wydajnościowe jakie przynosił trening crossfit stał się on popularny w wielu krajach świata, wykorzystywany już nie tylko jako trening dla służb specjalnych.

Dlaczego Crossfit jest dobry dla początkujących?

Crossfit to idealny dobór treningu dla początkujących ponieważ wykorzystuje tak wiele różnych technik. Z czasem można zwiększać intensywność treningów co buduje wytrzymałość i kondycję. Najważniejsze to zacząć trening od rozgrzewki. W trakcie jej przygotujesz swoje ciało do wysiłku fizycznego. Po czym następuje zdobywanie umiejętności, czyli nauka ćwiczeń które będziesz wykonywać podczas treningu. Trening crossfit wykonuje się bez przerwy dlatego tak ważne jest by nauczyć się wykonywanych ćwiczeń. Następnie przechodzimy do treningu właściwego zwanego WOD czyli Workout of the Day. Oto wzorcowe WOD dla początkujących. Staraj się ukończyć jak najwięcej rund w 20 minut. Jedna runda zawiera: 5 podciągnięć, 10 pompek i 15 przysiadów.

crossfit dla początkujących

Trening Crossfit opiera się na ćwiczeniach wielostawowych

Treningi crossfit pomagają wzmocnić wiele partii ciała poprzez stosowanie różnych ćwiczeń, które wykorzystują sztangę i inne ciężary. Crossfit korzysta również z ćwiczeń bez obciążników, takich jak podciąganie, podnoszenie mięśni i podnoszenie nóg. Podczas gdy Crossfit korzysta z bardziej unikalnych treningów, zawiera również podstawowe ćwiczenia, które większość osób zna, a jest to między innymi bieganie. Ta unikalna mieszanka nowych i starych technik jest atrakcyjna dla ćwiczących, ponieważ oferuje różne metody ćwiczeń, które wpływają na różne mięśnie i obszary ciała. Chociaż różnorodność treningów może być wyczerpująca fizycznie, są one dzięki temu dużo bardziej efektywne. Według mnie treningi crossfit są lepszą alternatywą, ponieważ wykorzystują różne obszary mięśni, których normalnie bym nie użyła w treningu, który wykonywałam do tej pory. Treningi te łączą siłę i wytrzymałość, więc naprawdę można wiele osiągnąć.

Trening Crossfit można wykonywać w domu

Trening crossfit w domu to żaden problem, nie każdego dnia trzeba wykonywać ćwiczenia z wykorzystaniem dodatkowych dużych ciężarów. Pomijając duże ciężary i sztangę możesz robić treningi crossfit w domu. By ćwiczyć w domu przyda Ci się kilka podstawowych narzędzi, takich jak skakanka, butelki z wodą czy piłka lekarska. W domu warto też naszykować sobie trochę wolnej przestrzeni, by mieć swobodę ruchu. Mi zdarzyło się podczas treningu zwalić wazon z szafki albo uderzać nogami o kanapę czy krzesła. Dlatego dobrze jest wygospodarować sobie odpowiednio dużą przestrzeń do ćwiczeń. Na początek wypróbuj ćwiczenia do których nie potrzeba żadnego sprzętu oprócz stopera. Taki WOD składa się głownie z ćwiczeń na masę ciała i jest idealny dla osób zaczynających swoją przygodę z crossfit.

Komentarze są wyłączone dla tej strony