Na czym polega wiara w siebie?

0
wiara w siebie

Przez większość mojego życia słyszałam słowa: Musisz po prostu uwierzyć w siebie! Nie miało dla mnie większego znaczenia, kto wypowiadał te słowa. Bez względu na to, czy był to psycholog, nauczyciel, współpracownik, trener czy moja najlepsza przyjaciółka, po prostu słyszałam tę samą wiadomość. Nie chodzi o to, że niekoniecznie się z nimi nie zgadzałam lub, że nie chciałam w siebie wierzyć, po prostu nie mogłam całkowicie zrozumieć, co to znaczy. Teraz już wiem, i od czasu jak wierzę, że mogę wszystko, moje życie stało się zdecydowanie łatwiejsze i przyjemniejsze.

Wiara w siebie – co to właściwie jest?

Słownik definiuje wiarę w siebie jako poczucie własnej wartości. Mówi się, aby uwierzyć w siebie, warto robić trzy rzeczy. Po pierwsze pielęgnować swoje pozytywne poglądy, po drugie rozmawiać z ludźmi, którzy cię kochają i znaleźć cel, w który wierzysz. Dla mnie to wciąż nie było zbyt pomocne i dalej nie rozumiałam co to znaczy. Dlatego zaczęłam prosić bliskich mi ludzi, aby zdefiniowali, co to znaczy wierzyć w siebie. Dostawałam odpowiedzi takie jak: mieć zaufanie do siebie, wierzyć, że wszystko będzie w porządku, nawet jeśli czujesz, że będzie inaczej lub robić to, co jest dla nas wyjątkowe, i bycie w porządku z wobec siebie i innych. Słyszałam też takie stwierdzenia, jak, że to trudne pytanie, lub po prostu odpowiedz nie wiem. Teraz już wiem, że każdy może mieć inną, indywidualną definicję wiary w siebie. Lecz zdecydowanie wiem, że każdy kto ją posiada jest szczęśliwszy i czuje się lepiej w własnym ciele. Uważam, że właśnie tak powinno być.

Jak zacząć wierzyć w siebie?

Czasami może ci być trudno uwierzyć w siebie, szczególnie jeśli masz negatywne myśli. Jeśli myślisz, że nie masz nic do zaoferowania światu lub, że nie jesteś godny rzeczy, które Cię spotykają to znak, że musisz popracować nad pewnością i wiarą w siebie. Dopóki nie uświadomisz sobie, że może być inaczej, nie doświadczysz pełnej wiary w siebie. Jeśli masz problemy z introspekcją i widzeniem tych wszystkich niesamowitych rzeczy, które posiadasz i wszystkich dobrych rzeczy, które możesz zaoferować, aby uczynić ten świat lepszym miejscem, musisz usiąść i zastanowić się nad tym. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zacząć wierzyć w siebie. Mi również one pomogły. Warto podsumować wszystkie rzeczy, które już osiągnęłaś i wyznaczyć sobie cele na przyszłość. Weź kartkę i wypisz to wszystko z czego jesteś dumny i co sprawiło, że czułeś się doceniony w życiu. Jeśli masz z tym problem, poproś bliską Ci osobę, by Ci pomogła i powiedziała co w Tobie ceni. Warto też poznawać nowych ludzi, prowadzić interesujące dyskusje, uzyskać świeże spojrzenie na sprawy, poszukać nowych okazji do wykorzystania swoich umiejętności, możesz również zadbać o siebie, aby odbudować swoją pewność siebie.

jak zacząć wierzyć w siebie

Dlaczego warto w siebie wierzyć?

Niektórzy mówią, że to zasoby, szczęście, pochodzenie lub kontakty tworzą ludzi sukcesu. Podczas gdy z pewnością zgadzam się, że wszystkie te i wiele innych czynników wpływają na ścieżkę życiową każdego człowieka, lecz uważam, że najbardziej przyczyniającym się czynnikiem do osiągnięcia czegoś znaczącego w życiu jest wiara w siebie. Bez tego według mnie kluczowego składnika niewiele może ci się udać dokonać. Dlatego w tym momencie moim zdaniem pełna wiara w siebie, w swoje możliwości jest bardzo istotna w życiu każdego człowieka. Kiedy na twojej życiowej drodze pojawiają się nowe wyzwania, czy to jest kolejny etap edukacji, zmiana pracy, a może przyjście dziecka na świat, jeśli wierzysz w Siebie poradzisz sobie ze wszystkim bez żadnego problemu. Lecz w momencie kiedy twoja pewność siebie jest zaburzona i masz podjąć się nowych wyzwań, przyjdzie Ci wszystko z większym trudem. Twoja wiara w siebie i swoje umiejętności pomoże Ci między innymi w zdobyciu tej wymarzonej pracy. Jeśli będziesz wierzył w siebie to przekonanie rekruterów, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko, będzie zdecydowanie łatwiejsze, niż w monecie kiedy będziesz miał odpowiednie umiejętności, ale sam nie wierzył, że potrafisz je odpowiednio wykorzystać.

Komentarze są wyłączone dla tej strony