Psychologia sportu

0
psychologia sportu

Psychologia sportu to badanie wpływu psychologii na sport, wyniki sportowe, ćwiczenia i aktywność fizyczną. Niektórzy psychologowie sportowi współpracują z zawodowymi sportowcami i trenerami w celu poprawy ich wyników i motywacji. Inni specjaliści wykorzystują ćwiczenia i sport do poprawy życia i samopoczucia ludzi, którzy ze spotem mają niewiele wspólnego. Profesjonalni psychologowie sportowi często pomagają sportowcom poradzić sobie z silną presją ze strony konkurencji, przezwyciężyć problemy dzięki skupieniu i motywacji. Współpracują również ze sportowcami w celu poprawy wyników i powrotu do zdrowia po kontuzjach. Ale psychologowie sportowi pracują nie tylko z elitarnymi i profesjonalnymi sportowcami. Pomagają również zwykłym ludziom nauczyć się uprawiać sport i trzymać się programu ćwiczeń.

Dlaczego psychologia w sporcie jest tak ważna?

Psychologia sportu jest stosunkowo młodą dyscypliną w psychologii, ale jest bardzo ważna i wiele w sporcie zmieniła. W 1920 roku Carl Diem założył pierwsze na świecie laboratorium psychologii sportu w Deutsche Sporthochschule w Berlinie w Niemczech. W 1925 r. Powstały jeszcze dwa laboratoria psychologii sportu – jedno A.Z. Puni w Instytucie Kultury Fizycznej w Leningradzie, a drugi przez Colemana Griffitha na University of Illinois. Griffith zaczął oferować pierwszy kurs psychologii sportu w 1923 roku, a później opublikował pierwszą książkę na ten temat zatytułowaną The Psychology of Coaching. Niestety laboratorium Griffitha zostało zamknięte w 1932 roku z powodu braku funduszy. Po zamknięciu laboratorium przeprowadzono bardzo niewiele badań dotyczących psychologii sportu, dopóki temat nie doświadczył ponownego zainteresowania w latach sześćdziesiątych. Ferruccio Antonelli założył Międzynarodowe Towarzystwo Psychologii Sportu w 1965 r. I do lat 70. psychologia sportowa została wprowadzona do oferty kursów uniwersyteckich w całej Ameryce Północnej. W latach 80. psychologia sportu stała się przedmiotem bardziej rygorystycznego zainteresowania naukowego, gdy naukowcy zaczęli badać, w jaki sposób można wykorzystać psychologię do poprawy wyników sportowych, a także w jaki sposób ćwiczenia można wykorzystać do poprawy samopoczucia psychicznego i obniżenia poziomu stresu. Psychologia sportu dzisiaj wygląda nieco inaczej. Współczesna psychologia sportu jest bardzo różnorodną dziedziną. Podczas gdy znalezienie sposobów pomocy sportowcom jest z pewnością ważną częścią psychologii sportu, głównym celem jest również stosowanie ćwiczeń i aktywności fizycznej w celu poprawy życia osób nie będących sportowcami. Osobiście zaczęłam się nią interesować dopiero gdy straciłam motywację do ćwiczeń. W tym momencie zdaje sobie sprawę jaki wielki wpływ na sport ma psychologia i na odwrót.

Kongres psychologii sportu – co to za wydarzenie

Psychologia sportu dotyczy interakcji między psychologią a wynikami sportowymi, w tym psychologicznych aspektów optymalnych wyników sportowych, opieki psychologicznej i dobrego samopoczucia sportowców, trenerów i organizacji sportowych oraz związku między funkcjonowaniem fizycznym i psychicznym. W oparciu o tę definicję psychologowie sportowi mogą brać udział w różnych działaniach, głównie skupionych na pracy nad zrozumieniem, co motywuje sportowców i jak sportowcy mogą poprawić swoje wyniki. Dlatego też powstał instytut Psychologii sportu, który organizuje wydarzenia, podczas których spotykają się praktycy na co dzień pracujący jako psychologowie sportu, to właśnie Kongres Psychologii Sportu. To wydarzenie odbywa się w Warszawie, gdzie najlepsi eksperci z Polski i Świata gromadzą się, aby podzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem. Pierwszy raz usłyszałam o tym wydarzeniu rok temu i od tego czasu na bieżąco śledzę wszystkie działania Instytutu Psychologii Sportu.

kongres psychologii sportu

Psychologia sportu – książka dla każdego

Książki o psychologii sportu polecam każdemu, ponieważ jak już wyżej wyjaśniłam, psychologia sportu nie jest skierowana tylko do sportowców, ale również do każdej osoby, która niewiele ma ze sportem wspólnego. W takich książkach przeczytać można autentyczne historie znanych sportowców, ale również zwykłych ludzi. Historie te są przedstawione są w bardzo rzetelny sposób, znajdziemy w nich opis przebiegu pracy sportowca z psychologiem oraz analizy skuteczności ich współpracy. Książki te często podzielone są na trzy główne tematy. Pierwszy – obrazy, który obejmuje wizualizację wykonania zadania, takiego jak udział w imprezie sportowej lub udane wykonanie określonej umiejętności. Drugi, motywacja, gdzie głównym przedmiotem psychologii sportu jest badanie motywacji. Dotyczy to zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych motywatorów. Oraz trzeci Attentional Focus, który obejmuje zdolność eliminowania rozproszeń, takich jak tłum krzyczących fanów i skupiania uwagi na wykonywaniu zadania.

Komentarze są wyłączone dla tej strony