Bieganie – jak zacząć?

0
bieganie jak zacząć

Bieganie to świetny sposób na poprawę kondycji i zrzucenie zbędnych kilogramów. Każda osoba, która chce zacząć biegać powinna zdawać sobie sprawę, że nie jest to takie proste jak może się wydawać. Trzeba pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze Twoje ciało musi przyzwyczaić się do nowych wyzwań związanych z bieganiem. Wielu początkujących zaczyna biegać zbyt szybko i płaci za ten błąd w ciągu zaledwie kilku minut. Frustracja, nadmierny wysiłek, ból, a nawet obrażenia to tylko niektóre z konsekwencji, które mogą Ci się przytrafić. Dlatego zacznij biec w umiarkowanym tempie i stopniowo zwiększaj czas oraz dystans. Twój pierwszy bieg poszedł dobrze i chciałbyś od razu wyjść znów zrobić trening. Warto jednak poczekać dzień przed podjęciem kolejnego treningu: twoje ciało musi odpocząć, aby mogło dojść do siebie po pierwszej sesji treningowej. Musi dostosować się do nowych wymagań układu sercowo-naczyniowego i przygotować mięśnie i kości na kolejny bieg. Dlatego tak ważne jest stworzenie planu treningowego, który uwzględni czas na odpoczynek.

Ile biegać, żeby schudnąć?

Jeśli biegasz i nie widzisz rezultatów jakimi jest utrata wagi, spójrz na swój kalendarz. Może po prostu jeszcze jest za szybko na rezultaty. Wykonanie jednego 45-minutowego biegu lub kilku 20-minutowych biegów w tygodniu nie zużyje wystarczającej ilości kalorii, aby schudnąć. Aby stracić kilogram tygodniowo, musisz zrzucać 500 kalorii każdego dnia, poprzez połączenie diety i ćwiczeń. Jeśli Twoim celem jest utrata masy ciała, biegaj trzy do czterech razy w tygodniu, a w pozostałe dni stosuj inne formy treningu. Kobieta o wadze około 60 kilogramów spali 495 kalorii w biegu przez 45 minut w tempie 10 minut na 1 kilometr.

Interwały biegowe – idealne dla początkujących

Interwały biegowe to bardzo dobry sposób na rozpoczęcie przygody z bieganiem. Jako nowy biegacz nie powinieneś planować biegania całego dystansu za jednym zamachem. Podziel go na przedziały i staraj się je skracać na początku. Nie wstydź się przechodzić między interwałami, abyś mógł trochę zregenerować siły. Po pewnym czasie możesz zacząć wydłużać sekcje biegowe i zmniejszać czas marszu: zacznij od naprzemiennego przejścia między 2 minutami biegu i 2 minutami marszu. Zwiększaj interwały biegu o jedną minutę na trening, aż będziesz mógł przebiec cały dystans bez konieczności marszu po pewnym czasie. W ten sposób przygotowujesz swój organizm na długie dystanse i zwiększysz poziom swojej wytrzymałości, a co za tym idzie polepszysz swoją kondycję.

ile biegać żeby schudnąć

Jak stworzyć plan biegania

Stworzenie planu treningowego zdecydowanie ułatwi stawianie pierwszych kroków podczas stawania się zawodowym biegaczem. Każdy plan składa się z grupy wskazówek, a są to czas, miejsce, muzyka. Wyznacz sobie nagrodę za wykonie planu, może to być czekolada, masaż lub smoothie. Zapisz swoje wskazówki i nagrody oraz powieś swój plan w miejscu, gdzie będzie dobrze widoczny. Warto też biegać o tej samej porze i słuchać tej samej muzyki przed treningiem, która nakręci Cię do działania. Na początku zaplanuj trening na trzy dni w tygodniu. To na początku zdecydowanie wystarczy.

Komentarze są wyłączone dla tej strony