Czym są kosmetyki zero waste?

0

Pielęgnacja w duchu zero waste jest obecnie bardzo popularna. Wpisuje się w styl życia slow life, jest przyjazna środowisku i zdrowsza dla skóry niż tradycyjne kosmetyki. Ja coraz bardziej przekonuję się do takich kosmetyków. Mają dobry skład, są ekologiczne, a do tego kupując je wspieram polskich producentów. Nie wiem czy wiecie, ale na polskim rynku jest całkiem sporo firm, które robią świetne kosmetyki zero waste!

Kosmetyki zero waste czyli kosmetyki ekologiczne

Cechą charakterystyczną dla kosmetyków zero waste są ich opakowania. Nie znajdziecie tutaj szkodliwego dla środowiska plastiku. Większość kosmetyków jest pakowana w papier lub szkło, a nawet worki ze sznurka! Z takim opakowaniem spotkałam się kupując mydła naturalne na targach zero waste. Woreczek jest nie tylko ekologiczny, ale i bardzo praktyczny – można go powiesić pod prysznicem i nie kupować osobnej podstawki na mydło (zwykle wykonanej z plastiku). Pamiętajcie, żeby puste opakowania po takich kosmetykach segregować i wyrzucać do odpowiednich pojemników!

Przewaga ekologicznych kosmetyków

Gdy przekonuję kogoś do tego, żeby zaczął używać ekologicznych kosmetyków, spotykam się z wątpliwościami. Czy takie kosmetyki są skuteczne bez chemicznych dodatków? Czy na pewno mycie twarzy mydłem w kostce jest bezpieczne? Na te pytania odpowiadam: tak, a nawet bardziej. W konwencjonalnych kosmetykach jest dużo składników, które wysuszają naszą skórę, podrażniają ją powodując uczulenia i wysypki, a nawet mogą być rakotwórcze. Mydła i kremy ekologiczne są pozbawione chemii, są naturalne i mają możliwie jak najmniej składników, tak aby były łagodne dla każdej skóry. Naturalne mydło zawierające dużą ilość olejów jest nawet lepsze dla naszej skóry niż tradycyjny żel pod prysznic, ponieważ tak jej nie wysusza. Z kolei osoby borykające się z problemami skórnymi takimi jak AZS czy trądzik szczególnie powinny rozważyć zamianę kosmetyków na ekologiczne, ponieważ te są znacznie mniej agresywne dla naszej cery.

Polskie marki kosmetyczne zgodne z zero waste

Polacy bardzo chętnie kupują produkty kosmetyczne rodzimych marek. Ponad połowa rynku kosmetycznego należy do polskich producentów! Coraz większą popularność zdobywają marki produkujące produkty naturalne i zero waste – przede wszystkim ze względu na to, że firmy te są małe, szczególną staranność przykładają do analizy i doboru składników oraz są bliżej potrzeb swoich klientów. Należy umieć rozróżnić kosmetyki naturalne i ekologiczne: naturalne są produkowane ze składników pochodzenia naturalnego, pozyskiwane w sposób bezpieczny dla środowiska, a ich opakowania są biodegradowalne. Z kolei kosmetyki ekologiczne (organiczne) muszą się składać w 90-99% ze składników pozyskiwanych z upraw ekologicznych. Do polskich marek produkujących kosmetyki zero waste można zaliczyć: Ministerstwo Dobrego Mydła, Jan Barba, Tołpa (seria ekologiczna w biodegradowalnych opakowaniach) i Lush Botanicals.

Komentarze są wyłączone dla tej strony