Aktywność fizyczna bez kontuzji – profilaktyczne porady

0

Każda osoba, która ćwiczy, boi się nadwyrężenia. Natomiast każdy początkujący, który dopiero zaczyna ćwiczyć, ma ogromny lęk przed odniesieniem kontuzji, która będzie spowodowana brakiem doświadczenia i odpowiednim przygotowaniem do ćwiczeń. Czy istnieją jakieś sposoby na to, aby uniknąć kontuzji? Jak przygotować nasz organizm na wysiłek fizyczny bez uszczerbku na zdrowiu?

Jak uniknąć kontuzji?

Sportowcy, którzy ćwiczą w sposób profesjonalny bardzo często korzystają z porad i opieki fizjoterapeuty oraz dietetyka. Osobom początkującym zazwyczaj brakuje odpowiedniej wiedzy na temat pracy mięśni i kręgosłupa. Najwięcej przypadków kontuzji zdarza się właśnie u nich, jednak oni, jak i profesjonaliści z kilkuletnim stażem są tak samo narażeni na wszelkie urazy. Może to wynikać nie tylko ze złego przygotowania do treningu, ale również ze źle prowadzonej diety i nieprawidłowej suplementacji. Aby uniknąć kontuzji najważniejsza jest odpowiednia rozgrzewka przed treningiem i rozciąganie po nim. Dodatkowo ważne jest wzmacnianie stawów i dieta bogata w witaminy i substancje odżywcze.

Wzmocnienie stawów

Dbanie o stawy jest bardzo ważne, nie tylko w celu efektywnych ćwiczeń bez kontuzji. Wzmacniając je zapewniamy sobie spokojną starość bez bólu i problemów ruchowych. Stawy znoszą wszelkie obciążenia, zginanie i opory, dlatego warto o nie dbać, aby któregoś dnia nas nie zawiodły. Tylko w jaki sposób? Można zacząć od wzmocnienia mięśni, które znajdują się w otoczeniu określonego stawu. Na pewno przyniesie to świetne rezultaty, ponieważ silny mięsień pomoże nam utrzymać ciężar ciała i delikatnie odciąży staw. W przypadku stawów kolanowych – wzmocnienie mięśni ud i łydki sprawi, że nasze kolano będzie bardziej odporne na przemieszczenie w trakcie np. biegania. Kolejnym sposobem takiego wzmocnienia mogą być suplementy, które mają właściwości odbudowujące chrząstkę naszego stawu. W składzie jest zazwyczaj kolagen, kwas hialuronowy, siarczan i różne inne – bardzo cenne składniki. Można również zastanowić się nad przyjmowaniem kompleksów multiwitaminowych, o których więcej informacji przeczytasz tutaj. Niestety tkanka chrzęstna regeneruje się bardzo długi czas, dlatego większość suplementów i witamin przyjmuje się cyklicznie i poszczególne serie powtarza się kilka razy. Należy jednak pamiętać, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.

Regeneracja

Przy uniknięciu kontuzji bardzo ważnym etapem jest regeneracja po treningu. Wiąże się z nią uzupełnienie wszelkich składników odżywczych i dużej ilości białka, aby nasze mięśnie mogły się odnowić i wzmocnić. Często jednak czujemy się obolali i mamy tzw. zakwasy. Można je zniwelować lub zmniejszyć nieco ich ból jeszcze zanim będziemy je mieli. Warto o tym pomyśleć przystępując do ćwiczeń i odpowiednio przygotować mięśnie 15-minutową rozgrzewką. Rozciąganie na koniec jest również bardzo ważne, jednak jeśli na drugi dzień czujemy okropny ból i nie możemy się ruszać opłaca się skorzystać z niezastąpionego działania maści na zakwasy. Takie maści są ogólnodostępne i pomagają powrócić do sprawności w szybszym czasie. Niezwykle trafne sposoby na uniknięcie zakwasów znajdują się w tym artykule – https://bol-stawow.pl/blog/masc-na-zakwasy-jak-pozbyc-sie-zakwasow/.

Komentarze są wyłączone dla tej strony