Co zawiera magnez i dlaczego warto się nim suplementować?

0
co zawiera magnez

Magnez jest jednym z tych pierwiastków, bez których nasz organizm nie może poprawnie funkcjonować. Niedobory magnezu zdarzają się jednak stosunkowo często, głównie z przypadku wzmożonej aktywności fizycznej, w stresie, jak również w wyniku nieodpowiedniej diety. Gdzie w takim przypadku znaleźć magnez i dlaczego jego suplementacja może poprawić kondycję nie tylko naszego ciała, ale również umysłu?

Magnez właściwości

Magnez, zaliczany do pierwiastków życia, pełni w organizmie rolę stabilizatora funkcji układu nerwowego, bierze także czynny udział w procesach syntezy i rozpadu związków wysokoenergetycznych, a zwłaszcza kwasu adenozynotrójfosforowego (w skrócie ATP). Ponadto magnez oddziałuje na pracę całego organizmu poprzez udział w przemianie białek, usprawnienie pracy układu sercowo-naczyniowego, reguluje pracę tarczycy oraz napięcie mięśni, dzięki czemu łagodzi także dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego u kobiet. Co istotne, magnez jest antagonistą wapnia.

Ile wynosi dzienne zapotrzebowanie na magnez?

Dzienne zapotrzebowanie na magnez zależne jest przede wszystkim od wieku oraz płci. Dla osób, które czynnie uprawiają sport i pozostają aktywne fizycznie, również będzie ono większe niż dla osób prowadzących stabilny, mało aktywny tryb życia. Według norm ogłoszonych przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, dobowe zapotrzebowanie na ten pierwiastek prezentuje się następująco:

– dzieci od 1-3 lat – 80 mg
– dzieci od 3-9 lat – 130 mg
– chłopcy od 10-18 lat – 240-410 mg,
– dziewczęta od 10-18 lat – 240-360 mg
– kobiety – 310-320 mg
– mężczyźni – 400-420 mg
– kobiety ciężarne – 360-400 mg
– kobiety w okresie laktacji – 320-360 mg

Warto również dodać, że w przypadku zdrowych dorosłych, nie zmagających się z chorobami przewlekłymi, pozytywne skutki dla zdrowia zauważono w przypadku przyjmowania 3-4,5 mg magnezu na kilogram masy ciała na dobę (3-4,5 mg/kg m.c./dobę).

Jakie są objawy braku magnezu?

Objawy niedoboru magnezu są zwykle dość zróżnicowane, ale i charakterystyczne. Wśród nich najczęściej zgłaszanymi są: drżenia powieki, skurcze mięśni łydek, ogólne osłabienie organizmu, spadek koncentracji, spadek nastroju po objawy depresyjne, jak również bóle głowy, rozdrażnienie i bezsenność.

Długotrwałe i znaczące niedobory mogą prowadzić do chorób serca, chorób układu krwionośnego, wypadania włosów, zaburzeń wydzielana parathormonu (PTH) oraz hipokalcemii.

objawy braku magnezu

W jakich produktach jest magnez?

Magnez jest stosunkowo dobrze dostępny i przyswajany z żywności. Występuje m.in. w produktach zbożowych, płatkach owsianych, maku, kakao (dobrym źródłem magnezu jest również gorzka czekolada), w warzywach strączkowych, brokułach, orzechach włoskich, suszonych morelach i pestkach dyni. W przypadku niedostatecznej podaży magnezu z żywności, wskazana jest jego suplementacja.

Co wypłukuje magnez?

Najczęstszą przyczyną wypłukiwania magnezu i jego niedoborów jest niezdrowa dieta, oparta na słonych przekąskach oraz fast-foodach, jak również nadmierne spożywanie kofeiny w postaci kawy, coli oraz teiny w herbacie. Niedobory magnezu można także zauważyć w przypadku zwiększenia codziennej aktywności fizycznej, narażenia na przewlekły stres lub jako skutek uboczny antybiotykoterapii.

Komentarze są wyłączone dla tej strony