Wiara w siebie – jak dbać o samoocenę?

0

Znam wiele osób o bardzo niskiej samoocenie i z brakiem pewności siebie. Te dwa pojęcia zazwyczaj chodzą ze sobą parami. Takie osoby często zamykają się w sobie i boją się próbować nowych rzeczy. Nie akceptują siebie i wciąż poddają się własnej krytyce, podcinając sobie swoje własne skrzydła. Co jest tego przyczyną? Czy da się to zmienić?

Czym jest samoakceptacja?

Zaakceptować w pełni swoją osobę to nic innego, jak danie sobie przyzwolenia do bycia takim, jakim się zawsze było i jest. Ważne przy tym jest również to, aby na to samo pozwolić też innym. Samoakceptacja to pozwalanie sobie na popełnianie błędów i uczenie się na ich podstawie. To zaakceptowanie własnych wad, słabości i oczekiwań wobec siebie. Podarowanie sobie i innym szansy. Jeśli ktoś nie potrafi zaakceptować samego siebie, mówi się o jego zaniżonej samoocenie. Mogę się założyć, że każda osoba, która to czyta, raz na jakiś czas ma wymienione niżej objawy. To absolutnie normalne. Problem niskiej samooceny zaczyna się, gdy wymienione stany zdarzają się często, a nawet nawykowo:

 • Samotność
 • Poczucie wstydu
 • Gniew
 • Zmęczenie
 • Nieprzystosowanie
 • Rozżalenie

Bardzo często osoby o niskiej samoocenie i braku wiary w siebie popadają w uzależnienia i nawyki, które pogłębiają się – często prowadząc do poważniejszych objawów, takich jak np. depresja. Do widocznych objawów braku samoakceptacji należą:

 • uzależnienie od alkoholu/ narkotyków
 • problemy zdrowotne
 • pracoholizm
 • przesadna aktywność fizyczna
 • zaburzenia odżywiania
 • często też uzależnienie od innych ludzi

Te objawy bardzo często występują w tym samym czasie, jednak nie zawsze oznaczają, że ktoś ma ze sobą problem. Należy bacznie przyglądać się osobie, u której zauważyliśmy podobne zachowania i jeśli będzie taka potrzeba – pomóżmy jej!

Niskie poczucie własnej wartości – przyczyny

Co wpływa na naszą samoocenę i dlaczego jesteśmy dla siebie tacy surowi? Przyczyn może być wiele, choć najczęściej wynikają one ze środowiska, jakim się otaczamy. Osoby pracujące w ogromnym stresie, wciąż popędzani przez szefa i innych współpracowników, często nie nadążają. Pojawia się u nich niska samoocena, a czasem wypalenie zawodowe. Ciągle starają się zrobić więcej. Ich ambicja jest przerośnięta, jednak umiejętności i siły zaczyna brakować. Ciągłe błędy są bardzo dołujące, a nasze własne „ja” ciągle powtarza, jacy jesteśmy beznadziejni. Świat zewnętrzny też temu nie przeczy.

Przyczyną niskiej samooceny może być także zbyt silne przejmowanie się opinią innych. Często też wpływ na naszą pewność siebie mają rodzice i rodzeństwo, którzy wymagają od nas bardzo dużo. To wszystko jest zależne od charakteru.

Jak opisać siebie?

Stań przed lustrem i spójrz na swoje odbicie. Zapewne widzisz wiele wad, ale spróbuj dostrzec w sobie to co dobre. Najlepiej jakbyś rozpisał to na kartce. Opisz co w sobie lubisz – w wyglądzie i w charakterze. Może nawet w ubiorze, czy w Twoim otoczeniu, które tworzysz. Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne. Pamiętaj, że masz tylko jedno życie, które możesz przeżyć, jak tylko sobie wymarzysz. Wystarczy tylko, że zacznie Ci na sobie zależeć. Żyj pełnią życia i nie ukrywaj się. Jesteś niesamowity!

Komentarze są wyłączone dla tej strony