Zdrowy sen – co to znaczy?

0
zdrowy sen

Dobry, zdrowy sen jest wtedy, gdy po przebudzeniu czujemy się wypoczęci i pełni energii na wyzwania, które szykuje dla nas dzień. Oznacza to też brak chronicznych złych snów lub koszmarów. Okazuje się, że różnica między sennym uśmiechem a lękiem nie jest całkowicie przypadkowa. Według grupy francuskich naukowców piszących w Journal of Sleep Research, wszyscy ludzie śnią, kiedy śpią, nawet Ci, którzy myślą, że nie. Ale czy istnieje korelacja między dobrym snem a dobrymi snami? Moim zdaniem tak. Ale na zdrowy sen składają się również inne czynniki, między innymi ilość snu oraz pozycja, w której śpimy.

Ile godzin snu potrzebuje nasz organizm?

Przeciętny dorosły śpi mniej niż 7 godzin w nocy. W dzisiejszym szybko zmieniającym się społeczeństwie 6 lub 7 godzin snu może brzmieć całkiem nieźle. W rzeczywistości jest to jednak przepis na chroniczny brak snu. To, że jesteś w stanie pracować przy poświęceniu 6 lub 7 godzin na snu, nie oznacza, że nie czułbyś się znacznie lepiej i zrobiłbyś więcej, gdybyś spędził dodatkową godzinę lub dwie w łóżku. Chociaż wymagania dotyczące snu różnią się nieznacznie w zależności od osoby, większość zdrowych osób dorosłych potrzebuje od 7 do 9 godzin snu na noc, aby funkcjonować w najlepszym wydaniu. Ja co noc przesypiam 8 godzin i jest to dla mnie idealna ilość, po takim czasie czuje się najlepiej i zauważyłam, że moja praca jest zdecydowanie bardziej wydajna.

Najlepsza pozycja do spania

Zdecydowanie najzdrowsza pozycja dla większości ludzi to spanie na plecach. Pozwala głowie, szyi i kręgosłupowi odpoczywać w neutralnej pozycji. Jednak 41% dorosłych śpi w pozycji płodowej, jest to najpopularniejsza pozycja do spania. Ta pozycja jest świetna dla kobiet w ciąży. Jest tak, ponieważ poprawia ona krążenie w ciele i płodzie, co zapobiega przyciśnięciu macicy do wątroby. Ta pozycja jest również dobra dla osób chrapiących. Zdecydowanie najgorszą pozycją do spania jest spanie na brzuchu. 7% ludzi wybiera tę pozycję, ale może ona prowadzić do bólu pleców i szyi, ponieważ trudno jest utrzymać kręgosłup w neutralnej pozycji. Ponadto śpiący na brzuchach wywierają nacisk na mięśnie i stawy, co może prowadzić do drętwienia, mrowienia, bólu i podrażnienia nerwów.

ile godzin snu

Sen o zębach – czy warto wierzyć w znaczenia snów?

Zęby pojawiające się w snach od wieków mają bardzo ważne znaczenie symboliczne. Sny o zębach pojawiają się często w życiu ludzi, ponieważ zazwyczaj wiążą się z jakimś kolejnym ważnym etapem w jego życiu. Przykładowo pojawienie się pierwszych zębów świadczy o prawidłowym rozwoju dziecka. Wielu osobom zęby kojarzą się z dojrzałością. Jeżeli u danej osoby rosną zęby mądrości to często odbiera się to jako znak, że osiągnęła już ona pewną dojrzałość i mądrość życiową. W takim kontekście można również interpretować ten symbol we śnie. Jeżeli osoba śniąca widzi zęby podczas snu prawdopodobnie jest już na takim etapie życia, że ma za sobą wiele doświadczeń i bardziej dojrzale odbiera otaczającą rzeczywistość, a swoją wiedzą może dzielić się z innymi ludźmi. Mi zęby zaczęły śnić się, kiedy podjęłam decyzję o założeniu tego bloga, przez to też wierzę w znaczenia snów. Dlatego też faktycznie czuję, że kiedy mam dobry sen, dzień jest również dobry.

Komentarze są wyłączone dla tej strony