Uprawianie ogrodu jako dodatkowa aktywność fizyczna

0

Są osoby, które na sugestię aby zaczęły się więcej ruszać reagują pełnym obrzydzenia wzdrygnięciem. „Sport? Nie cierpię sportu!”. Jednak czy aby polepszyć wydolność fizyczną trzeba zostać sportowcem lub zacząć chodzić na siłownię? Niekoniecznie! Istnieje dużo różnych form aktywności fizycznej – spacery, wędrówki po górach, a nawet uprawa własnego ogródka! Jakie korzyści płyną z aktywnego spędzania czasu w ogrodzie i kto na tym najwięcej skorzysta opowiem wam w tym artykule.

Uprawa ogródka jako sport – dla kogo?

Kopanie w ogrodzie to świetny sposób spędzania wolnego czasu dla każdego, niezależnie od wieku. U małych dzieci prace w ogródku doskonale rozwijają zdolności motoryczne. Maluch doskonali te umiejętności kopiąc w ziemi i bawiąc się w piasku. Natomiast dotykanie przedmiotów o różnych fakturach (kwiaty, kamienie, gałęzie) i chodzenie boso po trawie stymuluje zmysły. Starsze dzieci w ogrodzie uczą się odpowiedzialności oraz tego, że praca (lub jej brak) przynosi efekty. Nic nie przynosi takiej satysfakcji jak widok kwiatów z własnoręcznie posadzonych cebulek! Prace w ogródku są doskonałą formą aktywności fizycznej szczególnie dla osób starszych. Większość ogrodowych czynności nie wymaga intensywnego wysiłku, a do tego można skorzystać z różnych udogodnień, aby jeszcze ten wysiłek zmniejszyć. Na tej stronie znalazłam kilka ciekawych pomysłów: https://budujemytutaj.pl/porady-ogrodnicze/. Na przykład coraz częściej spotykanym w ogrodach rozwiązaniem jest sadzenie warzyw w wysokich skrzyniach wypełnionych ziemią, tak aby nie trzeba było się głęboko schylać by wypielić rośliny.

Korzyści zdrowotne prac w ogrodzie

Kopanie w ogródku przynosi szereg korzyści dla naszego zdrowia. Przebywając na świeżym powietrzu jesteśmy lepiej dotlenieni oraz przyswajamy dużo witaminy D, która ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Jest to także po prostu forma aktywności fizycznej – w końcu kopiąc w ziemi używamy siły naszych mięśni! To dobra wiadomość dla osób, które nie cierpią siłowni. Praca w ogródku zwiększa kondycję i wzmacnia całe ciało, a przy tym daje mnóstwo satysfakcji. Zwłaszcza uprawa własnych warzyw i owoców przynosi mnóstwo radości. Niedawno sama się o tym przekonałam! Na stronie o której wspomniałam wyżej (https://budujemytutaj.pl/ogrod/) jest sporo wpisów o tym jak zaaranżować sobie ogródek warzywny i o niego dbać.

Wpływ kopania grządek na psychikę

Dobroczynny wpływ prac w ogrodzie na poziom zdrowia psychicznego jest wprost nieoceniony. Pielenie grządek znacząco zmniejsza stres i odpręża. Bardzo skorzystają z tego osoby mocno zestresowane na co dzień lub cierpiące na depresję. Prace w ogrodzie działają także stymulująco na nasz umysł. Dowiedziono w badaniach, że starsi ludzie, którzy często zajmują się swoim ogródkiem są mniej narażeni na rozwój demencji i choroby Alzheimera. Co ciekawe, inne badania wykazały, że uprawa ogrodu wpływa bardzo pozytywnie na postrzeganie samego siebie. Czyżby miało to związek z sukcesami odnoszonymi w uprawie roślin? Bardzo możliwe!

Komentarze są wyłączone dla tej strony