Bieganie zimą – jak biegać przy niskiej temperaturze?

0

Bieganie to chyba najmniej wymagający sport jeśli chodzi o sprzęt. Tak naprawdę potrzebne są tylko wygodne buty i ubranie, które nie krępuje ruchów. A jak biegać zimą przy niskich temperaturach? Odpowiadamy!

Bieganie zimą a zdrowie

Gdy za oknem szybko zapada zmrok, śnieg skrzypi pod butami, a od mrozu cierpną uszy, wielu z nas ma wątpliwości czy codzienna przebieżka jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Z tego powodu część osób rezygnuje zimą z biegania lub korzystają w tym okresie z bieżni na siłowni. Zupełnie niepotrzebnie – bieganie przy niskich temperaturach jest bezpieczne pod warunkiem pilnowania pewnych zasad, a nawet może zwiększyć odporność organizmu.

W czym biegać zimą?

Bardzo ważne jest odpowiednie ubranie się. Ogólna zasada mówi o tym, że na trening na zewnątrz ubieramy się tak, jakby temperatura panująca na dworze wynosiła 10 stopni więcej. No dobrze, ale co założyć, jeśli na zewnątrz jest -12 stopni? To proste – zapytaj narciarza! Przy bieganiu na mrozie najlepiej sprawdzi się bielizna termiczna, która trzyma ciepło i odprowadza pot, więc zapobiega przeziębieniu się. Na to zakładamy koszulkę z krótkim lub długim rękawem, a na koniec cienką kurtkę albo polar. Wybierzcie odzież ze specjalnych tkanin przeznaczonych do odzieży sportowej. Postawienie zimą na bawełnę skończy się zapaleniem płuc, ponieważ bawełna wchłonie wasz pot i przez cały trening będziecie biegać zgrzani w mokrej koszulce. Zimowe legginsy do biegania powinny być ocieplane od wewnątrz. Jeśli na dworze wieje zimny wiatr, to załóżcie dodatkowe cienkie, lekkie spodnie chroniące przed nim.

Jak się rozgrzewać?

Zimą rozgrzewka powinna być nieco dłuższa i wykonana najdokładniej jak się da. Takie rozpoczęcie treningu zagwarantuje, że wasze mięśnie i stawy będą rozgrzane i gotowe do działania w trudnych, zimowych warunkach. Ważne są nie tylko te partie ciała, które odpowiadają za jego napęd, ale także stabilizację. W zimowe miesiące nietrudno poślizgnąć się na lodzie, a nieubity śnieg jest bardzo wymagającym terenem. Oto kilka ćwiczeń, które warto wykonać w ramach rozgrzewki:

  • marsz w miejscu
  • wykroki
  • skłony w marszu
  • krążenia kolanami
  • wspięcia na palce
  • wymachy nogą

Jak biegać zimą?

Bieganie zimą jest o wiele bardziej wymagające niż latem. Pod uwagę trzeba wziąć mróz na dworze, lód i śnieg. Warto rozważyć kupno butów ze specjalnym, ostrym protektorem, który zwiększa przyczepność do podłoża i stabilność. Jeżeli wybieracie się na długi bieg, a na dworze pada śnieg i na ziemi jest chlapa, to wasze buty na pewno wam przemokną, dlatego weźcie drugą parę na zmianę. Dbajcie też o swoje bezpieczeństwo – przed wyjściem koniecznie naładujcie telefon, a domowników poinformujcie o tym gdzie wychodzicie, którędy przebiega wasza trasa i o której planujecie wrócić. Kontuzja na trasie podczas mrozu to nie żarty! I najważniejsze – jeżeli w jakimkolwiek momencie biegu poczujecie się źle, to zawróćcie do domu. Zawsze możecie wrócić i spróbować następnym razem.

Komentarze są wyłączone dla tej strony