Jak leczyć grypę?

0

Grypa często mylona jest z przeziębieniem, ponieważ objawy są podobne. Istnieje jednak kilka różnic, przez które można rozróżnić te infekcje. Poza tym grypa w przeciwieństwie do przeziębienia niesie za sobą poważne powikłania zdrowotne. Jakie są różnice między tymi infekcjami?

Grypa a przeziębienie

Grypa i przeziębienie to dwie osobne infekcje, pomimo że objawy są podobne. Pierwsza choroba wywołana jest przez wirusy grypy typu A,B lub C. Natomiast przeziębienie może występować wskutek infekcji jednego z 200 wirusów, m.in.: rhinowirusy, adenowirusy, itd. Jak odróżnić te infekcje? Jakie są objawy grypy? U chorego pojawia się wysoka gorączka, która może przekraczać 39 °C i utrzymuje się przez kilka dni. Mogą jej towarzyszyć dreszcze lub przewlekłe uczucie zimna. W początkowej fazie infekcji grypowej chory odczuwa ból głowy, mięśni i stawów, często określane jako ,,łamanie w kościach”. Wraz z rozwojem choroby występuje silny ból gardła, który może utrudniać przełykanie śliny w wyniku obrzęku. Do kolejnych objawów grypy należy kaszel, który utrzymuje się ok. tygodnia, a chory czuje się osłabiony.

Przeziębienie w stosunku do grypy rozwija się wolniej, a objawy nie są tak dokuczliwe. Pierwszym symptomem tej infekcji jest uczucie ogólnego osłabienia, któremu towarzyszy lekki ból głowy. Mogą pojawić się także bóle mięśniowo – stawowe, zwłaszcza w miejscach przebytych urazów. Często występuje gorączka, która nie przekracza 38°C. W początkowej fazie pojawia się katar i zatkany nos. Natomiast w późniejszym etapie z nosa wydobywa się wydzielina, a chory odczuwa ulgę w oddychaniu. Kolejnymi objawem przeziębienia jest kaszel i ból gardła, który nie jest tak intensywny jak w przypadku grypy. Przeziębienie najczęściej nie powoduje powikłań zdrowotnych i może trwać do 2 tygodni, jednak u wielu chorych najczęściej objawy utrzymują się przez 7 dni.

Ile trwa grypa według lekarzy?

Według lekarzy okres rozwoju wirusa grypy trwa ok. 2 dni, w ciągu których chory nie odczuwa jeszcze objawów choroby. Pierwsze symptomy natomiast występują w po 2 dniach. Leczona grypa najczęściej trwa około tygodnia – w zależności od stopnia odporności organizmu. Po tym czasie objawy zanikają. Jednak nieleczona choroba może spowodować wiele powikłań zdrowotnych, do których należą:

  • przewlekłe zapalenie zatok
  • zapalenie spojówek
  • zapalenie ucha środkowego
  • zapalenie oskrzeli
  • niewydolność oddechowa
  • zapalenie opon mózgowych i uszkodzenie struktur mózgu
  • choroby nerek
  • zgon u pacjentów cierpiących na choroby układu krążenia

Moje domowe sposoby na grypę

Domowe sposoby na grypę przede wszystkim powinny skupiać się na leżeniu w łóżku i wygrzewaniu organizmu. W przypadku wysokiej gorączki należy pić dużo płynów, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Znakomicie na grypę działają herbatki z malin i lipy, ponieważ rozgrzewają organizm oraz zwalczają bakterie, przez co zapobiegają nadkażeniom bakteryjnym – infekcji bakteryjnej, która może towarzyszyć grypie. Podczas wysokiej temperatury dobrym rozwiązaniem są leki o działaniu przeciwgorączkowym, które można zakupić bez recepty. W przypadku obrzęku gardła, warto robić płukanki z naparu szałwii, która wykazuje działanie ściągające.

Grypy nie wolno lekceważyć, ponieważ jej powikłania mogą ujawnić się nawet po kilku latach od infekcji. Dlatego w przypadku infekcji należy leżeć w łóżku i wygrzewać organizm, aby wirus grypy został w pełni zwalczony.

Komentarze są wyłączone dla tej strony