Jak odkryć swój talent?

0

Dlaczego warto odkryć swój talent? Świadomość swoich mocnych stron bardzo pomaga w karierze zawodowej, sytuacjach towarzyskich, a także w codziennym życiu. Ludzie pewni swoich zdolności są szczęśliwsi, bardziej spełnieni i pewni siebie. Jak odkryć swój talent i jakie rodzaje talentów istnieją? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest talent?

Talent lub zdolności to wrodzone predyspozycje, z którymi przychodzimy na świat. Możemy być szczególnie uzdolnieni intelektualnie, ruchowo lub społecznie, a przejawia się to naszymi ponadprzeciętnymi umiejętnościami w danej dziedzinie lub tym, że bardzo łatwo i szybko uczymy się pewnych rzeczy. Część z nas uważa, że nie ma żadnego talentu. „Nie umiem śpiewać, tańczyć ani malować, a z matematyki musiałem brać dodatkowe lekcje – czy mogę mieć jakiś talent?”. Oczywiście, że tak! Błędnie zakładamy, że talenty dotyczą tylko zdolności artystycznych lub matematycznych. Umiejętności wpływania na innych, rozwiązywania sporów, rozwaga, łatwe dostosowywanie się do nowych sytuacji- to wszystko są rodzaje talentów, które każdy z nas może w sobie mieć i je odkryć.

Jakie mogą być rodzaje talentów?

Od 1935 roku Instytut Gallupa prowadzi badania społeczne, w tym badania talentów. Naukowcy Instytutu wyróżnili 34 rodzaje talentów, w tym 5 talentów dominujących. Te ostatnie mają największy wpływ na naszą osobowość i działania. Oto 4 grupy talentów według Gallupa:

Grupa talentów wykonawczych

To tzw. „działacze”. Lubią przekuwać swoje pomysły na rzeczywistość. Najlepiej czują się w sytuacjach, w których trzeba coś zorganizować, naprawić, wdrożyć lub osiągnąć.

Grupa talentów relacyjnych

Ta grupa zawiera wszystkie talenty społeczne. To ludzie, którzy jak powietrza potrzebują obecności innych osób. Rozkwitają w sytuacjach społecznych, kontakt z innymi daje im energię do działania.

Grupa talentów wpływu

Jeśli odnajdujesz siebie w opisach talentów, to możesz czuć się naprawdę wyjątkowy – te talenty występują wśród ludzi najrzadziej! Składają się na nie uzdolnienia przywódcze, czyli ponadprzeciętna charyzma, komunikatywność czy pewność siebie. Ludzie z grupy talentów wpływu to urodzeni przywódcy!

Grupa talentów myślenia strategicznego

To osoby, które nieustannie obserwują, analizują i tworzą swój „wewnętrzny świat”, w którym szukają rozwiązań dla różnych problemów. To analitycy i uczeni, ale także artyści, pisarze i projektanci.

Jak odnaleźć swój ukryty talent?

Jeżeli chcesz znaleźć swój talent, możesz wykorzystać jedną z trzech prostych metod:

  • Zrób test – metoda w zasadzie najprostsza, ale najmniej pewna. Testy w internecie nie są zbyt miarodajne i zwykle nie powinno się w pełni ufać ich wynikom.
  • Obserwuj siebie – zastanów się jakie rzeczy robisz z przyjemnością. Podczas jakich aktywności czas zdaje się pędzić jak szalony? Pamiętasz zadania, po których wykonaniu odczuwałeś dużą satysfakcję? Prawdopodobnie wykorzystywałeś wtedy swój talent!
  • Zapytaj bliską osobę – bliscy to prawdziwa skarbnica wiedzy o nas samych. Potrafią dojrzeć rzeczy, których my nie dostrzegamy. Zapytaj partnera, przyjaciela lub rodzeństwo o to jakie według nich są twoje mocne strony.

Komentarze są wyłączone dla tej strony