Jak zrobic przetarcia na spodniach?

0

W ostatnim czasie bardzo modne stały się spodnie z przetarciami w różnych miejscach. Można by powiedzieć na pierwszy rzut oka, że prezentują się one bardzo niechlujnie i nieestetycznie. Jednak tak naprawdę tego typu spodnie są cenione przez najwyższej klasy światowych projektantów. W zestawieniu z ciekawymi dodatkami mogą się one prezentować naprawdę wspaniale.

Spodnie z dziurami na kolanach – hit sezonu

Spodnie z dziurami na kolanach wywodzą się z lat 80. Wtedy był to wyraz buntu społeczeństwa. Jednak z czasem ubiór przestał być tak ściśle związany z przynależnością do danej społeczności i stał się po prostu elementem mody. W ten sposób spodnie, które na początku były ręcznie ścierane np. nożyczkami lub pumeksem, teraz są produkowane na szeroką skalę. W sklepach można znaleźć wiele modeli tego typu spodni. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu uzyskać taki efekt. Trzeba jednak wiedzieć w jaki sposób wykonać przetarcia, aby nie zniszczyć ubioru.

Jak przerobić stare spodnie na modne z dziurami?

Jak wspomniano wcześniej spodnie z dziurami można z powodzeniem wykonać samemu. Takie dziury nadadzą starym spodniom nowego życia. Potrzebne jest zaopatrzenie się w jakiś ostry przedmiot. Może to być igła, pęseta lub szydełko. Przydadzą się także specjalne podkładki, które będzie można w razie czego zniszczyć.

Pierwszym krokiem do uzyskania jeansów z przetarciami jest wyznaczenie miejsc, w których najlepiej będzie wykonać dziury. Wszystko zależy od modelu spodni. Nie zawsze przetarcia wykonane w tym samym miejscu będą się dobrze prezentować. Warto ubrać spodnie i po dopasowaniu do sylwetki sprawdzić, w których okolicach dobrze będzie zrobić przetarcia. Jest to bardzo ważne, aby stylizacja prezentowała się gustownie. Kolejnym krokiem jest zaznaczenie wcześniej wybranych miejsc. Punkty, które będą przecierane można np. oznaczyć długopisem lub mazakiem. Jest to bardzo ważna, ponieważ materiał inaczej prezentuje się na człowieku, a inaczej, kiedy będzie płasko leżał na podkładce. Dziury wykonane w miejscach losowych, nie będą się prezentowały dobrze.

Trzecim etapem wykonywania przetarć na spodniach jest wykorzystanie podkładki. Powinna być ona wykonana z plastiku lub drewna, ponieważ nie będzie szkoda jej zniszczyć. Podkładkę trzeba włożyć do nogawki i przeciągnąć do miejsca, w którym wykonywane będą przetarcia. W tym momencie można w końcu wykonać dziury. Wybór narzędzia do pracy zależy od tego jak wielkie przetarcia chcemy wykonać. Jeżeli mają to być widoczne dziury, można skorzystać z nożyka lub nożyczek. Natomiast lekkie przetarcia wykonuje się papierem ściernym, pilnikiem lub pumeksem. W miejscu, które jest zaznaczone długopisem należy delikatnie poprzecinać materiał. Dzięki temu przetarcia będą się prezentowały naprawdę dobrze i wyraziście. Jednak nie można na tym poprzestać. Aby przetarcia dobrze się prezentowały, trzeba potraktować materiał w okół przecięć maszynką do golenia lub pilnikiem. Ważne jest także zabezpieczenie krawędzi i np. powycinanie nitek.

Komentarze są wyłączone dla tej strony