Dancehall – sposób na aktywność

0

Dawniej taniec służył przeważnie do wyrażania emocji. Dzisiaj jest to jedna z jego wielu funkcji. Tańcząc, możemy wyzwolić swoją kobiecość, poczuć się atrakcyjnie, a także spalić nadmiar kalorii. Stylem, który spełnia wszystkie te kryteria, jest dancehall. Jaka jest jego historia, podstawowe kroki i co zrobić, aby rozpocząć przygodę z tym tańcem?

Dancehall – korzenie

Dancehall wywodzi się z Jamajki – gorącej, karaibskiej wyspy. Narodził się w latach 70. w gettach Kingston i podobnie jak inne style tańca wykonywany był tylko przez mężczyzn. Taniec ten nie powstałby, gdyby nie muzyka reggae. Na początku lat 80. zaczęto eksperymentować i nadano jej nowego, rytmicznego brzmienia, dzięki czemu dancehall wyewoluował do stylu niezwykle żywiołowego.

Jego nazwa nie jest przypadkowa. Wyrażenie “dance hall” oznacza taniec w dużej przestrzeni, jaką jest ulica, targowisko, plac, czy rynek miasta. Od początku miał więc znaczenie społeczne – ludzie gromadzili się w publicznym miejscu, tańczyli, a reszta mieszkańców im wtórowała. Do dziś Jamajczycy wierzą, że jest on sposobem na oczyszczenie duszy. 

Jak zacząć tańczyć dancehall?

Nagrania video oglądane w internecie, na których możemy podziwiać jamajskie tancerki w swoim żywiole, powinny nas zachęcić, a nie zdemotywować. Pamiętajmy, że dancehall jest tańcem bardzo radosnym, w którym owszem, można się zmęczyć, ale przynosi to wielką satysfakcję. Dodatkowy atut stanowi fakt, że tańcząc go przez godzinę, możemy spalić do 400 kcal. 

Gdy już jesteśmy pewne, że to właśnie ten styl tańca najbardziej do nas przemawia, najlepszym rozwiązaniem będzie zapisanie się na zajęcia do profesjonalnej szkoły tańca. Warto wybrać studio, które specjalizuje się wyłącznie w tańcach karaibskich.Często zatrudniani są w nim rodowici tancerze, którzy znają je od podszewki. Jeśli w naszym miejscu zamieszkania nie mamy możliwości skorzystania z oferty takiej szkoły, możemy zdecydować się na wybór innej, w której również proponowany jest dancehall. 

Podstawowe kroki w dancehall

W dzisiejszych czasach tańczony jest on przez wszystkich. Nadal chętnie wykonują go mężczyźni, a nawet dzieci. Męskie wydanie dancehallu polega na mocnych i agresywnych krokach. Charakterystyczne są tąpnięcia stopami. Bardzo aktywna jest góra ciała – do poruszania klatką piersiową wykorzystuje się izolację, mocno pracują również ręce. W ten sposób panowie demonstrują swoją siłę, energię i witalność. 

Dancehall przeznaczony dla kobiet uchodzi za bardziej zmysłowy i płynny, co nie oznacza, że nie mogą one korzystać z męskich kroków. Wyróżniamy dwa style tańczone przez płeć piękną. Jest to Dancehall Female oraz Dancehall Queen Style.

Pierwszy nasycony jest tzw. twerkingiem, czyli potrząsaniem pupą. Nacisk kładzie się tutaj na pracę bioder oraz izolację korpusu. Znanym elementem jest także “fala”, czyli wprawienie ciała w ruch falujący, przebiegający od głowy do bioder lub odwrotnie. Dancehall Queen Style to tak naprawdę wariacja na temat jamajskiego tańca wzbogacona o różnego rodzaju akrobacje np. stanie na głowie, czy szpagat.

Obecnie dancehall jest przypisywany głównie do kobiet. Nic dziwnego, w tym tańcu ważne jest eksponowanie swojego ciała, a co za tym idzie podkreślanie jego walorów. Jednak uczestnicząc w takich zajęciach, nie tylko kształtujemy sylwetkę. Nabieramy też większej pewności siebie.

Komentarze są wyłączone dla tej strony