Asertywny, czyli jaki?

1

Asertywność jest ogromną sztuką, która nie przychodzi łatwo. Bardzo zależy od naszego charakteru i pewności siebie. Osoby o niskiej samoocenie są bardziej narażeni na uleganie komuś lub czemuś. Na całe szczęście asertywność jest cechą, której da się nauczyć. Wystarczy tylko ją w sobie obudzić i szlifować. Czym tak naprawdę jest asertywność i jak ją ćwiczyć?

Co to jest asertywność?

Asertywność jest bardzo ważną umiejętnością mówienia „nie” wtedy, kiedy naprawdę się z czymś nie zgadzamy lub czegoś nie chcemy. Jest psychologicznym terminem, który określa posiadanie i wyrażanie własnego zdania i uczuć. W asertywności ważne jest jednak zachowanie granic własnych i innych ludzi. Można powiedzieć, że termin ten jest takim delikatnym balansowaniem pomiędzy obroną własnego zdania i granic, a egoizmem. Należy wyczuć tę granicę, aby zachować własną odrębność, bez narzucania komuś swojego zdania. Osoba asertywna potrafi przyjmować pochwały, ale również krytykę.

Czym jest postawa asertywna?

Postawa asertywna jest to wyjątkowa umiejętność wyrażania siebie i własnego zdania w taki sposób, aby nie urazić drugiej osoby. Można powiedzieć, że jest to sztuka balansowania na cienkiej granicy z egoizmem. Dodatkowo jest to również forma obrony własnego zdania i przekonań, nawet wtedy, gdy ktoś próbuje na siłę wmówić nam coś innego. Inni ludzie próbują przekonać nas do czegoś i wywrzeć na nas wpływ głównie poprzez siłę perswazji. Na szczęście dzięki asertywności jesteśmy w stanie się przed tym obronić. Osoby, które potrafią mówić „nie” są w środowisku postrzegane za silne i niezależne, jednak czy za każdym razem asertywność jest pozytywna?

W niektórych przypadkach warto jednak nagiąć nasze własne, osobiste przekonania, dla dobrego wizerunku, czy w biznesie. Ciekawe jest to, że w biznesie osoby mniej asertywne są bardziej atrakcyjne, jako doskonały materiał na klienta, ponieważ właśnie dzięki perswazji można namówić ich na wszystko. Wciąż mało osób rozumie te dwa pojęcia, dlatego tak łatwo dajemy sobie coś wmówić.

Dlaczego należy potrafić być asertywnym?

Warto wykształcić w sobie asertywność głównie ze względu na świat, który wciąż zmierza w kierunku konsumpcji. Nieświadomy klient nawet nie rozumie ile technik sprzedażowych jest na nim stosowana. Nasz świat na tym polega. Bez tego większość biznesów by padła. Jednak uważam, że świadomość własnego zdania i umiejętność odmawiania powinien mieć każdy. W praktyce ta cecha jest bardzo przydatna, niestety niewiele jeszcze się o niej mówi, co skutkuje sporą szkodą dla osób nieświadomych. Jak obudzić w sobie tę stanowczość i umiejętność mówienia „nie”?

Przykładowe ćwiczenia na asertywność

  1. Postaraj się nie krytykować odmiennego zdania, ani nie pouczać nikogo. Używaj zwrotów: „mam inne zdanie w tej sprawie”, „widzę to zupełnie inaczej”, „moje zdanie jest takie”, „szanuję to, co mówisz, ale ja uważam, że…”
  2. Nie mówi nikomu, że nie ma racji.
  3. Naucz się odmawiać stanowczo, krótko i bez zbędnego tłumaczenia.
  4. Nie osądzaj i nie generalizuj, tylko odwołuj się do konkretnego zachowania.
  5. Zanim zaczniesz kogoś krytykować, przyznaj się do własnych błędów.
  6. Zadawaj pytania, zamiast rozkazywać. Zamień „zrób to”, na „czy mógłbyś to dla mnie zrobić”.
  7. Powstrzymuj się przed wybuchami emocji.

Komentarze są wyłączone dla tej strony