Jak być pewnym siebie?

0

Pewność siebie to ważna cecha. Pomaga nam zarówno w pracy, jaki w życiu prywatnym. Osobie pewnej siebie łatwiej zdobyć wymarzone stanowisko i realizować karierę zawodową. Jeśli znamy swoją wartość jesteśmy bardziej atrakcyjni dla potencjalnego partnera. Łatwiej podczas zakupów wytargować nam lepszą cenę czy samodzielnie coś sprzedać.

Brak pewności siebie to coraz większy problem w naszych czasach

Niestety coraz więcej osób ma duży problem z pewnością siebie. Znaczący wpływ ma na to internet i tak popularne ostatnio social media. Możemy śledzić w nich życie innych ludzi. Z pozoru może ono wydawać się idealne. Zaglądamy na profile przypadkowo znalezionych osób. Widzimy, że mają idealne życie, idealne dzieci i mieszkanie, o którym zawsze marzyliśmy. Zawsze są uśmiechnięci i dobrze prezentują się na zdjęciu. Często z tego powodu popadamy w kompleksy. Nasze życie bowiem znacząco różni się od prezentowanego w internecie ideału. Zapominamy jednak o tym, że w social mediach, każdy z nas prezentuje tylko najlepsze momenty ze swojego życia. Zdjęcia są również obrabiane przed publikacją.

Jak nabrać pewności siebie?

Bardzo krzywdzące jest dla nas porównywanie się z innymi. Jak najszybciej powinniśmy przestać to robić. Dobrze jest znać swoje kompleksy. Możemy wtedy zastanowić się czy da się z nimi coś zrobić. Jeśli tak, zacznijmy działać. Jeśli nie, po prostu je zaakceptujmy. Nie jest to łatwe, ale nie na wszystkie rzeczy mamy wpływ, a zadręczanie się nie przyniesie nam nic dobrego. Postarajmy się też znaleźć coś, co w sobie lubimy. Jeśli naszym kompleksem jest to, że mamy kilka kilogramów za dużo postarajmy się to zatuszować. Wystarczy strój odpowiednio dopasowany do sylwetki. Jeśli nie wiemy jak to zrobić możemy udać się po pomoc do stylistki. Może ona nam pomóc całościowo, dobierając także makijaż czy fryzurę.

Ćwiczenia na pewność siebie

Dobrym sposobem na szybkie zwiększenie pewności siebie jest wypisanie na kartce wszystkich naszych mocnych stron. Jeśli mamy z tym problem poprośmy o pomoc zaufaną nam osobę. Warto dopisać także rzeczy, z których osiągnięcia jesteśmy najbardziej dumni. Możemy nosić taką kartkę przy sobie i czytać ją zawsze kiedy zajdzie taka potrzeba. Sprawdzoną metodą są także ćwiczenia przed lustrem. Jeśli mamy przed sobą jakieś wystąpienie, zawsze warto być na nie dobrze przygotowanym. Z pewnością zaoszczędzi nam to stresu. Możemy też poćwiczyć przemowę przed lustrem lub nagrać się aparatem. Dzięki temu będziemy w stanie zobaczyć, że nie jest w cale tak źle, jak nam się wydawało. Dowiemy się również co powinniśmy zmienić lub poprawić, żeby wyglądać lub czuć się lepiej. Jeśli jakaś sytuacja sprawia, że tracimy pewność siebie, najlepszym ćwiczeniem będzie działanie. Zastanówmy się czym ten brak pewności jest spowodowany. Niekiedy rzeczywiście mamy poważny problem, częściej jednak zwyczajnie wyolbrzymiamy swoje wady. Jeśli boimy się, że w jakiejś sytuacji sobie nie poradzimy, powinniśmy działać mimo lęku. Jeśli nam się uda, następnym razem w podobnej sytuacji będziemy bardziej pewni siebie.

Komentarze są wyłączone dla tej strony