Jak dbać o słuch?

0

Częste lub długotrwałe narażenie na głośne dźwięki to jedna z najczęstszych przyczyn pogorszenia jakości słuchu lub jego utraty. Jednak za pomocą pewnych środków można całkowicie zapobiec temu ryzyku i właściwie zadbać o słuch. Główną przyczyną utraty słuchu jest częste narażenie na nadmiernie głośne dźwięki na przykład podczas słuchania głośnej muzyki lub pracy w hałaśliwym otoczeniu. Jednak nawet tak krótkie, ale głośne dźwięki, jak odgłosy fajerwerków, mogą spowodować jego utratę. Dlatego bardzo ważne jest podjęcie działań zapobiegawczych, zanim będzie za późno.

Narząd słuchu – budowa

Z jakich części składa się ludzki narząd słuchu?

 • Ucho zewnętrzne
 • Ucho środkowe
 • Ucho wewnętrzne.

Czym jest ucho zewnętrzne?

Ucho zewnętrzne to jedyna widoczna z zewnątrz część narządu słuchu. Składa się ona z:

 • Małżowina uszna, która zbiera dźwięki i kieruje je do zewnętrznego przewodu słuchowego.
 • Przewód słuchowy zewnętrzny, który ma za zadanie przewodzić drgania dźwięku z małżowiny usznej do jamy bębenkowej ucha środkowego. Na powierzchni przewodu słuchowego zewnętrznego znajdują się gruczoły łojowe, które wydzielają woskowinę chroniącą ucho przed zarazkami i bakteriami.
 • Błona bębenkowa, która oddziela ucho zewnętrzne od ucha środkowego.

Czym jest ucho środkowe?

Ucho środkowe to wypełniona powietrzem wnęka za błoną bębenkową. Jest ona połączona z nosogardzielą przez trąbkę Eustachiusza, która wyrównuje ciśnienie po obu stronach błony bębenkowej. Również w uchu środkowym znajdują się najmniejsze kości ludzkiego szkieletu: młoteczek, kowadełko i strzemiączko. Są odpowiedzialne nie tylko za przekazywanie drgań dźwięku z ucha zewnętrznego do ucha wewnętrznego, ale także je wzmacniają.

Czym jest ucho wewnętrzne?

Ucho wewnętrzne jest najbardziej złożoną częścią słuchu, która ze względu na swój zawiły kształt nazywana jest również labiryntem. Składa się ona z:

 • Przedsionki i kanały półkoliste, które odpowiadają za poczucie równowagi i ułożenie ciała w przestrzeni.
 • Ślimak wypełniony płynem. To tutaj dźwięk pojawia się w formie wibracji. Wewnątrz ślimaka znajduje się organ Cortiego, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za słuch.

Jak dbać o higienę uszu?

Niektórym może się to wydawać dziwne, ale patyczki higieniczne nie są przeznaczone do czyszczenia uszu. Do prawidłowej higieny uszu są one najgorszym rozwiązaniem. Często ludzie przychodzą do laryngologa z przebitą błoną bębenkową. W większości przypadków okazuje się, że osoba zadała sobie obrażenia, gdy zbyt mocno czyściła uszy patyczkiem higienicznym.To uszkadza skórę kanałów słuchowych, wywołuje tam infekcję i stan zapalny, korek woskowy nie jest usunięty, ale wręcz przeciwnie, jest wciskany do przewodu słuchowego.

Lekarze są przekonani, że wystarczy okresowo przemyć przedsionek przewodów słuchowych ciepłą wodą z mydłem i wytrzeć miękkim ręcznikiem. Nie ma potrzeby czyszczenia wnętrza ucha. Jeśli występuje zwiększone wydzielanie woskowiny, należy skonsultować się ze specjalistą i dwa razy w miesiącu stosować specjalne krople przepisane przez lekarza. Jeśli woskowina nadal się tworzy, należy udać na wizytę u otorynolaryngologa. Najczęściej zatyczki woskowe są wypłukiwane silnym strumieniem wody dostarczanej do przewodu słuchowego ze specjalnej strzykawki.

Jak pielęgnować nasz słuch?

 • Aby zadbać o swój słuch należy terminowo leczyć wszelkie pojawiające się choroby gardła i nosa. Nawet nieszkodliwy katar może przekształcić się w poważniejszy stan. Najczęstszym przykładem takiego powikłania przeziębienia jest zapalenie ucha środkowego i może to prowadzi do pogorszenia słuchu.
 • Trzeba chronić swoje uszy podczas pływania w basenie lub na otwartej wodzie, przed wejściem do wody należy zabezpieczyć uszy. Aby to zrobić, można użyć zatyczek do uszu lub wacików nasmarowanych wazeliną, olejem roślinnym lub kremem dla niemowląt.
 • Ochrona uszu przed hałasem to podstawa pielęgnacji swoich uszu. Poziom hałasu powyżej 80 decybeli jest niebezpieczny. Jeśli pracuje się w dużym hałasie trzeba używać specjalnego sprzętu ochronnego – zatyczek do uszu, nauszników.
 • Ważna jest również ochrona uszu przed spadkami ciśnienia. Podczas podróży samolotem, podczas startu i lądowania, należy otworzyć usta, aby wyrównać ciśnienie. Po locie należy przez jakiś czas przebywać w ciszy, aby uszy mogły odpocząć od spadków ciśnienia i hałasu w kabinie samolotu.
 • Nie można usuwać samodzielnie korków woskowych – może to zrobić tylko laryngolog.

W przypadku nieprzyjemnych doznań w uchu, takich jak ostry ból, wydzielina, utrata słuchu, przekrwienie, dzwonienie, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Komentarze są wyłączone dla tej strony