Kolorowanki na stres – zabawny sposób na chwilę spokoju

0

Stres wśród dorosłych jest zjawiskiem powszechnym. Dodatkowo sytuacja związana z epidemią przez ostatnie kilka tygodni negatywnie wpływa na wyciszenie i uspokojenie. Postanowiłam poszukać sposobów, by w domowym zaciszu pomóc skołatanym nerwom i zniwelować stres. Szukając inspiracji, natrafiłam na… kolorowanki dla dorosłych! Czynność ta zdecydowanie kojarzy się z dziećmi i wydaje się infantylna dla dorosłych. Nic bardziej mylnego! Kolorowanki są nie tylko sposobem na stres, ale też na rozrywkę w domu, która wycisza i relaksuje.

Co wpływa na nasz stres?

Stres jako reakcja sama w sobie w sytuacjach zagrożenia jest naturalny i bezpieczny. Pozwala wyjść z kryzysów, działać we własnej obronie i znaleźć szybko potrzebne rozwiązania. Jednak dotyczy to tylko sytuacji sporadycznych, które zdarzają się raz na jakiś czas. Gorzej, gdy żyjemy w permanentnym stresie. Wtedy nasz organizm zwyczajnie nie wyrabia, jest ciągle w gotowości. Negatywnych skutków stresu jest mnóstwo, są to m.in.: tycie, ból kręgosłupa, problemy z ciśnieniem, sercem, bezsenność, słabsza pamięć, przedwczesne starzenie się. Niestety, szczególnie w ostatnim czasie, każdy z nas ma wiele powodów do stresu. Sytuacja związana z epidemią, dom i dzieci na głowie, problemy z pracą, niepewna przyszłość… Dlatego warto poszukać sposobów, które wpłyną na stres i pomogą w ukojeniu nerwów. Trzeba znaleźć czynności, które wyciszą, pomogą skupić się na danej czynności i ujarzmią myśli, które biegną ku czarnym scenariuszom. Może to być czytanie książki, robótki ręczne, ulubiony film lub serial, słuchanie muzyki lub moje ostatnie odkrycie – odstresowujące kolorowanki dla dorosłych.

Moda na antystresowe kolorowanki

Ktoś może powiedzieć, że to w ostatnich latach wymysł dla znudzonych. Absolutnie się z tym nie zgadzam. Moda na kolorowanki antystresowe ma same plusy i jest czymś więcej, niż się wydaje! Gdy na rynku pojawiły się pierwsze szablony, z których najpopularniejsze to arabeski, mandale, zwierzęta, kwiaty, dzikie ogrody – od razu zyskały ogromną popularność! Zwolennicy mówią, że to nie tylko moda, ale też skuteczna metoda walki ze stresem. A entuzjastów od początku nie brakowało, szczególnie w Polsce. W końcu należymy do jednego z najbardziej znerwicowanych narodów w Europie. Ta metoda jest znacznie tańsza od wizyty u terapeuty! Przynosi szybkie efekty, jeśli chodzi o uspokojenie. Okazuje się, że metoda kolorowania jest stosowana w gabinetach psychologicznych od lat, dopiero ostatnim czasie trafiła “pod strzechy”. Jakie korzyści przynosi dorosłym kolorowanie?

Kolorowanki odstresowujące – zalety

Czas odkryć, jakie zalety przynoszą kolorowanki odstresowujące. Sama się o nich przekonałam! Są to:

  • zmniejszenie napięcia psychicznego i co za tym idzie – fizycznego,
  • skupienie na tu i teraz poprzez koordynację ruchową ręka-oko,
  • poprawa koncentracji i skupienia,
  • wzrost kreatywności,
  • zrelaksowanie się,
  • poprawa nastroju i samooceny,
  • wzrost cierpliwości.

Niektórzy porównują kolorowanie nawet do medytacji czy modlitwy, ponieważ podczas tej czynności skupiamy się tylko na teraźniejszości i zapominamy o troskach i zmartwieniach. Ja jestem zachwycona efektami, które uzyskałam za pomocą pudełka kredek i paru wzorów wydrukowanych na domowej drukarce., naprawdę warto spróbować!

Komentarze są wyłączone dla tej strony